Kupując ogrodzenia dla naszego domu, osiedla czy firmy musimy pamiętać o kilku ważnych cechach, które powinien posiadać. Jeśli jest to ogrodzenie panelowe, kute czy inne ogrodzenie metalowe warto zwrócić uwagę czy jest ono ocynkowane. Jeśli chcemy, aby nasze ogrodzenie miało konkretny kolor powinniśmy również zwrócić uwagę na metodę jaką zostało ono pomalowane.
Spis treści
Cynkowanie ogniowe – dlaczego jest tak ważne
Cynkowanie ogniowe jest to proces nakładania mechanicznie wytrzymałej powłoki cynku na stal.
Przed rozpoczęciem procesu cynkowania wyroby są do niego odpowiednio przygotowywane po przez 3 następujące zabiegi:
- Odtłuszczanie – ma na celu usunięcie z powierzchni metalu zatłuszczeń powstałych w trakcie procesu produkcji, podczas transportu czy podczas przechowywania
- Trawienie – ma na celu usunięcie wszelkich substancji niemetalicznych, takich jak rdza czy zgorzelina
- Topnikowanie – ma na celu zapewnienie prawidłowego przebiegu reakcji chemicznych, które mają miejsce podczas procesu cynkowania
Proces cynkowania odbywa się na zasadzie “kąpieli” stali w cynku. Reakcja pomiędzy cynkiem a stalą odbywa się w ciekłym cynku, w temperaturze około 450°C. Trwa to kilkanaście minut. Po tym następuje stygnięcie, a dopiero później wewnętrzna struktura powłoki cynku uzyskuje ostateczną formę.
W wyniku tego procesu na stali tworzy się powłoka cynkowa.
Zalety cynkowania ogniowego
Powłoka cynkowa, która powstaje w wyniku procesu cynkowania bardzo dobrze chroni stal przez długie lata. Ocynkowana stal nie wymaga konserwacji. Trwałość powłoki cynkowej może sięgać w dobrych warunkach nawet do 50 lat. Cynkowanie ogniowe chroni przede wszystkim przed korozją, jak również sprawia, że stal przez lata jest odporna na wszelkie zniszczenia i złe warunki atmosferyczne i chemiczne.
Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, ponieważ koszt początkowy jest stosunkowo niski w porównaniu do tego, że utrzymanie ocynkowanego ogrodzenia przez długie lata nie generuje dodatkowych kosztów. A przy okazji nie trzeba poświęcać czasu na pielęgnację stali pokrytej powłoką cynkową.
Cynkowanie galwaniczne – na czym polega
Cynkowanie galwaniczne charakteryzuje się zastosowaniem procesu elektrolizy, to znaczy, że źródłem napięcia jest prąd elektryczny. W skrócie wygląda to tak, że element metalowy zanurzany jest w specjalnym roztworze elektrolitowym. Następnie roztwór ten wraz z elementem zostaje podłączony do prądu.
Podobnie jak przy cynkowaniu ogniowym, stal musi być odpowiednio przygotowana do tego zabiegu przez odtłuszczanie i trawienie.
Zalety cynkowania galwanicznego
Cynkowanie galwaniczne zabezpiecza stal przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak powłoka powstająca podczas cynkowania galwanicznego jest cienka i gładka, przez co jest mniej odporna na uszkodzenia niż powłoka powstająca podczas cynkowania ogniowego.
Dużą zaletą tego rodzaju cynkowania jest to, że może zabarwić powłokę już podczas procesu cynkowania. Cynkowanie galwaniczne można wykonać na kolor czarny, żółty lub oliwkowy.
Malowanie proszkowe – na czym polega
Malowanie proszkowe jest obecnie dość popularnym pokrywania farbą różnego typu powierzchni, w tym ogrodzeń.
Proces malowania proszkowego polega na równomiernym rozprowadzeniu farby poprzez natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Do tego zabiegu używa się specjalistycznej farby proszkowej. Cały proces odbywa się przy użyciu profesjonalnych pistoletów natryskowych.
Zalety malowania proszkowego
Dużą zaletą malowania proszkowego jest to, że farba jest równomiernie rozprowadzona, dzięki czemu malowana powierzchnia pozostaje gładka. Farba proszkowa jest odporna na promieniowanie UV oraz złe warunki atmosferyczne i chemiczne, co sprawia, że jest wyjątkowo trwała, a kolor utrzymuje się latami bez poprawek.
Proces malowania proszkowego jest bardzo wydajny. A dodatkowo nie wytwarza szkodliwych substancji rozpuszczalnikowych.