Poznaj rodzaje paneli ogrodzeniowych

Poznaj rodzaje paneli ogrodzeniowych. Jakie panele wybrać 2D czy 3D?

Ostatnim dekadom towarzyszyło wiele zmian technologicznych – nie obyło się to bez modyfikacji również w kontekście systemów ogrodzeniowych. Poniżej znajduje się obszerna charakterystyka dotycząca klasyfikacji paneli ogrodzeniowych.

Czym są panele 2D – proste

Panel ogrodzeniowy 2dOgrodzenia systemowe wykonane z paneli 2D cechują się prostotą konstrukcji. Brak przetłoczeń nadaje takiemu ogrodzeniu lekkości i sprawi, że domownicy nie będą mieli poczucia przytłoczenia na takiej posesji.

Są także atrakcyjne cenowo co powoduje, że ogrodzenia panelowe 2D są często wybierane również przez deweloperów, którzy szukają trwałego a zarazem budżetowego rozwiązania. Równie chętnie sięgają po nie także osoby prywatne do ogrodzenia własnych posesji lub też firm czy obiektów użyteczności publicznej.

Czym są panele 3D – przetłaczane

Trwałość i estetyka – to również cechuje panele 3D. Różnica pomiędzy nimi opiera się na układzie drutów – wówczas rozróżnienie tych dwóch rodzajów paneli stanie się oczywiste. Otóż panele 2D są zupełnie proste zarówno w układzie poziomym jak i pionowym. 

Z kolei w przypadku paneli 3D można zaobserwować wyprofilowanie drutów, które tworzą atrakcyjne wizualnie przetłoczenia. Nie powodują jednak poczucia ciężkości, nadając ogrodzeniu ciekawy wygląd.

Standardowe i systemowe ogrodzenia – co je różni?

Panel ogrodzeniowy 3d

Dla uogólnienia – pod hasłem standardowe ogrodzenia znajdują się drewniane, kute oraz betonowe. Dobrze znamy je jako niegdyś powszechny rodzaj ogradzania posesji. 

Obecnie można zaobserwować stopniowe, ale coraz powszechniejsze skłanianie się ku systemowym ogrodzeniom. Mają wiele zalet, a przy tym są atrakcyjniejsze cenowo od zdobnych, kutych ogrodzeń projektowanych na miarę konkretnej posesji.

Takie systemy ogrodzeniowe składają się z gotowych do połączenia paneli – takie ustandaryzowanie przekłada się nie tylko na bardziej przystępny koszt, ale i krótszy czas oczekiwania.

Trwałość i możliwości personalizacji ogrodzeń panelowych

W parze z przyjazną ceną ogrodzenia systemowe wyróżnia także trwałość – wynika to z zastosowanego materiału. W efekcie panele ogrodzeniowe proste 2D i przetłaczane 3D są trudne do sforsowania.

To jednak nie koniec zalet – poza możliwością skorzystania z kilku dostępnych barw możesz również sięgnąć po dowolny kolor z palety RAL. W efekcie ogrodzenie nabierze wyjątkowego charakteru i stanie się uzupełnieniem pozostałej części posesji tworząc spójną aranżację.

Sposób montażu paneli 2D oraz 3D

Idea ogrodzeń panelowych opiera się na możliwości samodzielnego montażu. Nie potrzeba tutaj zaawansowanej wiedzy technicznej. Punktem wyjściowym jest przymocowanie paneli do słupków z wykorzystaniem obejm. W skład całego zestawu wchodzi niewielka ilość podzespołów co ułatwia proces montażu.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo zamontować ogrodzenia panelowe?

Grubość drutu paneli ma znaczenie!

Grubość drutu 656 i 868Panele 656 stanowią przykład ekonomiczniejszej i zarazem lżejszej formy paneli 868. Jeśli chodzi o grubość drutu – pionowe druty mają średnicę 5 mm, z kolei poziome – 6 mm. Są zarówno lżejsze jak i tańsze od panelu 868. 

Panele 3D mają z kolei nieco cieńsze druty, wynoszące 4 lub 5 mm w pionie jak i w poziomie. To z kolei sprawia, że panele 3D są tańszą opcją od odpowiedników z grubszymi drutami.

Dobór grubości drutu nie pozostaje przypadkowy – zapewnia bowiem bezpieczeństwo i wytrzymałość, nie przyczyniając się jednocześnie do poczucia przytłoczenia posesji.

Ogrodzenia 2D czy 3D – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego dla siebie ogrodzenia jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnych preferencji i gustu. W sytuacji, gdy najważniejszy aspekt dotyczy ceny – wówczas warto zainteresować się panelami 3D.

Wymienione wyżej cechy ogrodzeń panelowych dowodzą, że to słuszna alternatywa wobec sięgania po ogrodzenia tworzone pod wymiar posesji.