kolor-ogrodzenia

Kolor ogrodzenia – na jaki warto się zdecydować?

Wybór koloru ogrodzenia jak cała reszta otoczenia domu musi być dobrze przemyślany. Czym się kierować przy jego wyborze? Kolorystyka jest równie ważna jak materiał, z którego płot został wykonany. Kolor powinien być przede wszystkim spójny ze stylem w jakim wzniesiony został budynek. Jakie kryteria decydują o wyborze koloru ogrodzenia?

Powtarzający się element

kolor-ogrodzeniaCzęsto wybieranym rozwiązaniem przy dopasowywaniu kolorystyki ogrodzenia do posesji jest powtórzenie kolorystyki, nawiązującej do jakiegoś elementu elewacji budynku. Kolor ogrodzenia może być kopią odcienia, użytego do pomalowania obramowań okiennych lub np. nawiązywać barwą do koloru dachówki. Ogrodzenie, którego elementem jest murek może być pomalowane na kolor elewacji. Podkreślisz wówczas spójność obu tych części. Możesz także zdecydować na kolorystykę zbliżoną naturze, by jak najlepiej wpasowała się w otoczenie.

Mocny akcent kolorystyczny

Możemy też zdecydować się na mocny akcent kolorystyczny któregoś z elementów ogrodzenia, by wyróżniał się na tle powtarzalnych w okolicy ogrodzeń. Zastosowanie kontrastu musi być jednak dobrze przemyślane i najlepiej odważny projekt skonsultować z architektem. Takie rozwiązanie może wyglądać świetnie, ale bardzo łatwo też o przesadę i niedopasowanie, a co za tym idzie niezbyt udany efekt finalny.

Kolorystyka a typ ogrodzenia

Drewniane ogrodzenie to nie tylko propozycja dla domków w wiejskim stylu. Biały, drewniany płotek będzie pasował również do bardziej nowoczesnego budownictwa. Wygląda schludnie i czysto, nadaje elegancji i wytworności. Z kolei ogrodzenia metalowe zazwyczaj spotykamy w odcieniach zieleni i szarych kolorach. Nie oznacza to, że musisz powielić standardowe rozwiązania. Postaw na indywidualny szlif ogrodzenia. Jeżeli chcesz się wyróżnić na tle stonowanej kolorystyki, dominującej wśród ogrodzeń – wybierz czerwień. Energetyczny mahoń na pewno wyróżni się na tle innych, podobnych do siebie ogrodzeń. Płot o czerwonej, intensywnej barwie, będzie dobrze wyglądał o każdej porze roku.

Minimalizm podkreślający architekturę

Budynek ma piękną, nowoczesną bryłę? Zdecyduj się na minimalistyczne ogrodzenie, by nie przysłonić architektury, która sama w sobie jest dziełem sztuki i to ona ma przyciągać wzrok. Źle dobrane ogrodzenie, zaburzy nawet najlepiej zrealizowany projekt domu. Chcąc wyeksponować bryłę budynku, wybierz ażurowe ogrodzenie, powtarzające kolorystykę zaczerpniętą z elewacji budynku. Dzięki temu uzyskasz efekt wtapiania się ogrodzenia w architekturę budynku, tworzących razem jeden spójny projekt.

Wyeksponuj swój ogród

Jeżeli chcesz podkreślić piękno swojego ogrodu, zdecyduj się na ogrodzenie, które nie będzie kontrastowało z roślinnością, stawiając na zielone czy oliwkowe przęsła. Zielony odcień, przełamany niebieską domieszką będzie idealnie współgrał z roślinami o zgaszonym zielonym odcieniu. Jeżeli chcesz uzyskać efekt kontrastu z roślinnością, zdecyduj się na ogrodzenie w intensywnym, niebieskim kolorze. Ten mocny akcent kolorystyczny będzie pięknie podkreślał kwitnące kwiaty. Niebieski płot będzie dobrze wyglądał jako ogrodzenia dla budynków utrzymanych w jasnej kolorystyce elewacji. Wystarczy pooglądać greckie budownictwo i zobaczyć jak pięknie niebieski prezentuję się w duecie z bielą.

Jeżeli nie zależy nam na oryginalnym, wyróżniającym się designie i nie czujemy się na siłach, by dobierać kolory według ściśle określonych architektonicznych kryteriów, postawmy na klasykę. Neutralne barwy dobrze wyglądają niemal w każdej aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *