elementy-systemow-ogrodzeniowych

Elementy systemów ogrodzeniowych

System ogrodzeniowy to nie tylko przęsła i słupki je podtrzymujące. To cały zestaw części składowych, które odpowiadają za finalny wygląd ogrodzenia. Warto wiedzieć z jakich elementów składa się dany system, by niczego nie przeoczyć i zapewnić sprawny montaż ogrodzenia. Prawidłowy montaż z wykorzystaniem najwyższej klasy elementów jest gwarantem stabilności ogrodzenia i jego żywotności.

Słupek

elementy-systemow-ogrodzeniowychSpełnia ważną funkcję dla stabilności ogrodzenia. Od poprawnego montażu słupków i odpowiedniego wyznaczenia ich rozstawu, zależy nie tylko wygląd ogrodzenia, ale jego solidność. Do słupka montowane są przęsła ogrodzeniowe i jego wybór musimy uzależnić od ich typu, wziąć pod uwagę m.in. kryterium wagi przęsła i jego długość. Jeżeli chodzi o gotowe systemy ogrodzeniowy to wybór nie jest trudny, wszystkie słupki są dostosowane do typu ogrodzenia, który wybierzemy. Przy wyborze najważniejszym kryterium powinna być solidność wykonania i ochrona antykorozyjna.

Murek

Jego montaż nadaje ogrodzeniu elegancji. Elementy murku wykonane są najczęściej z betonu, który czyni go odpornym na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Powierzchnia bloczku, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać może być pokryta materiałem imitującym np. piaskowiec. Murek może być też barwiony na kolor, dopasowany do innych elementów ogrodzenia. Zbudowany z betonu murek, można też wyłożyć specjalnymi płytkami w wybranym odcieniu. Sklepy budowlane mają szeroki wybór płytek z przeznaczeniem do kładzenia ich na murek ogrodzeniowy.

Obejmy

Obejmy stalowe służą do montowania paneli do słupka. Wyróżniamy trzy rodzaje obejm i każda z nich ma swoje przeznaczenie. Obejmy pośrednie są stosowane do łączenie wewnętrznych przęseł ogrodzenia. Mocowania umieszczone są na słupku poziomo, a do ich wysuniętych horyzontalnie ramion montowane są panele. Na granicznych słupkach, z których wychodzi tylko jeden panel stosujemy obejmy startowe. Mocowanie ma jedno ramię, dlatego to rozwiązanie stosowane jest także do montażu skrzydła bramy wjazdowej. Obejmy narożne montujemy na słupkach narożnych naszego systemu ogrodzeniowego. Ramiona obejmy kształtem przypominają literę „L”. Ich ramiona wychodzą na dwie strony, skierowane do siebie prostopadle, co umożliwia montaż przęseł po obu stronach, tworzących razem kąt prosty.

Kotwa

Kotwa ułatwia mocowanie słupków, zwiększając ich stabilność i wytrzymałość. Osadzanie słupków to jeden z najważniejszych etapów przy montażu ogrodzenia, dlatego też warto zapewnić im solidny fundament, decydując się na umieszczenie ich na kotwach. Element ten uniemożliwia obrót słupka, czyniąc konstrukcje bardziej wytrzymałą.

Listwy do paneli ogrodzeniowych

Listwy maskujące są przeznaczone dla właścicieli ogrodzeń panelowych. Ich montaż nie jest skomplikowany i spokojnie możemy przeprowadzić go samodzielnie. Listwy wsuwane są w przestrzenie między pionowe pręty przęsła. Takie rozwiązanie, oprócz prywatności i zwiększenia bezpieczeństwa, zapewnia estetyczny wygląd ogrodzenia. Najczęściej łączone są poziomą listwą wykończeniową, by jeszcze bardziej podnieść walory estetyczne ogrodzenia. Kolorystyka przesłon dostosowana jest do standardowych kolorów ogrodzeń panelowych jak zielony czy szary, ale na rynku dostępne są także listwy imitujące drewno. Szeroki wybór daje możliwość dowolnego ich zestawiania i dostosowania wybranego rozwiązania do indywidualnych oczekiwań i potrzeb.

Stojąc przed wyborem ogrodzenia, dopilnuj by zakup poszczególnych elementów składających się na ogrodzenie był dobrze przemyślany. Dbałość o szczegóły zaprocentuje w postaci idealnie dobranego do otoczenia ogrodzenia, które będzie wizytówką posesji na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *