ogrodzenia-metalowe

Ogrodzenia metalowe – ile kosztują i czym uwarunkowana jest cena?

Ogrodzenia metalowe są często stosowanym rozwiązaniem do grodzenia terenów i budynków użyteczności publicznej, ale coraz częściej sięgamy po nie wyznaczając granice posesji prywatnych. Koszty systemów ogrodzeniowych zależne są od wielu czynników. Na cenę składa się nakład pracy potrzebny do ich wykonania czy rodzaj użytych materiałów. Jak kształtują się ceny poszczególnych typów ogrodzeń?

Siatka ogrodzeniowa

ogrodzenia-metaloweNajtańszą z opcji wśród ogrodzeń metalowych jest płot wykonany z siatki. Jeżeli zdecydujemy się na wybór tego rozwiązania bądźmy ostrożni, jeżeli widzimy nadzwyczaj atrakcyjną ofertę, wyróżniającą się niską ceną na tle innych. Zdarza się, że producenci, by obniżyć koszta produkcji proponują nieocynkowane siatki lub zmniejszają średnicę drutu. Upewnijmy się, że materiały z jakich zostanie wykonane nasze ogrodzenia mają powłokę antykorozyjną. Oszczędzając na ochronie, musimy się liczyć z krótszą trwałością ogrodzenia i wymianie, kiedy pokryje się rdzą lub z racji niższej wytrzymałości drutu, ulegnie zniszczeniu. Jeżeli płot z siatki ogrodzeniowej ma z założenia być rozwiązaniem tymczasowym, możesz postawić na niską jakość. Wówczas ceny za metr bieżący siatki zaczynają się już od 20 zł. Minimalna średnica drutu solidnie wykonanej siatki powinna wynosić 3 mm. Ceny za pojedynczy panel siatkowany o wysokości 120 cm wahają się w granicach 40-90 zł. Cena wyższych paneli powinna znajdować się w przedziale 80-150 zł.

Ogrodzenia panelowe 2D i 3D

Cena zależna jest przede wszystkim od grubości prętów, wykorzystanych do produkcji przęseł. Na cenę wpływa też położona powłoka antykorozyjna i jej jakość. Możemy zdecydować się na panele ocynkowane ogniowo lub dodatkowo pomalowane proszkowo, na wybrany kolor z palety RAL. Za panel o wymiarach 120×180 cm musimy przygotować sumę mieszczącą się w granicach 140-290 zł. Wyższe przęsła będą mieściły się w przedziale cenowym miedzy 180-400 zł. Kwota ta rośnie, jeśli decydujemy się na niestandardowe rozwiązania jak np. wykończenie łukowe lub ozdobne. Panele ogrodzeniowe możemy zakupić w marketach budowlanych, ale musimy być przygotowani na sztywno określone wymiary i nienegocjowalne ceny. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie paneli ogrodzeniowych u producenta. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy faktycznie zajmuję się on produkcją czy jedynie dystrybucją paneli ogrodzeniowych. Producenci posiadający własny park maszyn, będą w stanie wyprodukować na nasze zamówienie ogrodzenie najwyższej jakości, a przy dużym zamówieniu możemy liczyć na korzystniejszą ofertę cenową.

Ogrodzenia aluminiowe

Ogrodzenia aluminiowe będą się świetnie prezentowały jako dopełnienie nowoczesnej bryły budynku. Ceny wahają się od 140-400 zł za przęsło, w zależności od wysokości i wybranych rozwiązań zdobniczych. Ogrodzenie wykonane z nierdzewnego materiału to inwestycja, dzięki której możemy być spokojni o stan naszego ogrodzenia przed długie lata.

Ogrodzenia kute

Na cenę ogrodzenia kutego składa się wysokość i przęseł oraz grubość prętów, z jakich zostały wykonane. Kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę będzie też ilość zdobień i złożoność ich wykonania. Jeżeli zamówimy u kowala standardowy wzór możemy liczyć na niższą cenę, niż jeżeli zamawialibyśmy indywidualny ornament według własnego pomysłu. Ceny ogrodzeń kutych wahają się od 200 do 500 zł za sztukę, w zależności od użytych materiałów i złożoności zdobień. Ciężko jednak dokładnie oszacować, gdyż cena ogrodzeń kutych zależy od indywidualnych wytycznych projektu.

Wybierając ogrodzenie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jaką ma ono pełnić funkcję. Jeżeli podstawową funkcją jaką ma spełniać jest ochrona posesji, zdecydujmy się na tańsze rozwiązanie jak ogrodzenie z siatki czy panelowe. Jeżeli jednak szukamy estetycznego wykonania i nienagannej prezencji powinniśmy rozważyć montaż ogrodzeń kutych lub aluminiowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *