bramy-ogrodzeniowe

Napędy do bram – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Brama z napędem to duża wygoda, którą docenimy zwłaszcza podczas zimy, kiedy by dostać się do garażu nie będziemy musieli opuszczać ciepłego wnętrza auta. Automatycznie otwierająca się brama to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Pod warunkiem, że dokonamy przemyślanego zakupu.

Kryteria wyboru napędu do bramy

bramy-ogrodzenioweNa co zwrócić uwagę wybierając napęd do bramy? Napęd musi wytrzymać wagę bramy, od tego parametru zależy dobór siłownika, który będzie sercem mechanizmu. Napęd musi być także dostosowany do typu bramy. Inne rozwiązania sprawdzą się w przypadku bramy przesuwnej, inne powinniśmy wybrać, jeżeli będą zamontowane przy bramie uchylnej. Kiedy spieszymy się do pracy każda sekunda jest na wagę złota, sprawdźmy więc czas w jakim otwiera się brama. Standardowy system otwierania bram zakłada przemieszczenie się skrzydła bramy z prędkością ok. 15 centymetrów na sekundę. Korzystanie z pilota, który ma długi zasięg pozwoli skrócić czas oczekiwania na otwarcie bramy. Zwróć również uwagę na system otwierania bramy w przypadku braku zasilania. Pamiętaj, by sprawdzić jakimi zabezpieczeniami chroniona jest nasza brama w przypadku awarii elektryki, by nie dostali się na posesję nieproszeni gości. W wyborze automatyki do bram warto też zwrócić uwagę na zakres temperatur pracy systemu. Ujemna temperatura jaka nie powinna zostać przekroczona, by brama funkcjonowała poprawnie to zazwyczaj -20 stopni Celsjusza. W naszym klimacie takie temperatury zdarzają się zimą dość często, co zwiększa zawodność systemu otwierania.

Intensywność użytkowania

Na posesjach prywatnych montowane bramy mają przewidziane ok. 20-30 cykli (otwarcie i zamknięcie) w ciągu doby. Ciężko przekroczyć tą liczbę jeżeli liczba użytkowników jest mniejsza niż 5 osób. Na dużych osiedlach bramy wjazdowe muszą być przygotowane na możliwość przekroczenia 100 cykli w ciągu doby.

Bezpieczeństwo systemu

Bezpieczne kodowanie sygnału radiowego to najważniejsze kryterium wyboru pilota. Zrezygnuj z pilota ze stałym kodem. To łatwa droga dla potencjalnego włamywacza, wyłapanie i nagranie jednej sekwencji, zapewnia swobodny dostęp do posesji. Warto automatykę oprzeć na pilocie działającym na częstotliwości 433 MHz, inne parametry mogą zakłócać działanie bramy i np. powodować jej otwarcie, kiedy ktoś w pobliżu korzysta z CB Radia. Z uwagi na bezpieczeństwo warto też bramę wyposażyć w system automatycznej blokady i cofnięcia skrzydła bramy, w momencie zetknięcia z przeszkodą. Nie tylko będzie to ochroną dla Twojego samochodu, ale zamykająca się brama nie wyrządzi nikomu krzywdy, zapewniając bezpieczeństwo bawiącym się w pobliżu dzieciom czy zwierzętom.

Rodzaj bramy a napęd

Podstawowym kryterium przy wyborze napędu do bramy uchylnej jest długość skrzydła i jego waga. Od tych parametrów zależy rodzaj siłownika, na który możemy się zdecydować. Warto też wziąć pod uwagę materiał z jakiego zostały zbudowane skrzydła naszej bramy. Lżejsze materiały mogą być mało odporne na podmuchy wiatru i będą wymagały montażu bardziej wytrzymałych siłowników. Wybór napędu do bram przesuwnych nie jest tak skomplikowany, ograniczony jest do wyboru dwóch mechanizmów. Możemy zdecydować się na tańsze, ale bardziej zawodne rozwiązanie (mechanizm szynowy) lub wybrać droższe rozwiązanie w postaci mechanizmu samonośnego.

Nawet po upływie krótkiego czasu użytkowania bramy automatycznej docenisz jego zalety. Mimo zawodności systemu, w przypadku niskich temperatur czy braku zasilania, przez większość czasu system zapewnia wygodę użytkowania i jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *