montaz-ogrodzenia-panelowego

Jak prawidłowo zamontować ogrodzenia panelowe?

Ogrodzenia panelowe to coraz częściej wybierana opcja grodzenia zarówno posesji firm jak i prywatnych działek. Ogrodzenia panelowe poza estetycznym wyglądem, charakteryzują się wytrzymałością i stosunkowo niską ceną na tle innych rozwiązań ogrodzeniowych. Gwarantem długiej żywotności ogrodzenia panelowego jest jego odpowiedni montaż.

Przygotowanie terenu

montaz-ogrodzenia-panelowegoOgrodzenia panelowe nie tylko źle wyglądają na nierównym terenie, ale wręcz jeśli trasa po której ma biec płot jest pokryta wzniesieniami, powinniśmy rozważyć wybór innego rozwiązania. Wyobraź sobie sytuację, kiedy na nierównym terenie decydujesz się na montaż dwuskrzydłowej bramy, a później okazuje się, że jej zamknięcie jest utrudnione, z powodu nieschodzących się w odpowiednim punkcie elementów ogrodzenia. To oczywiście dość skrajny przykład, ale dokładnie obrazuje jak ważną czynnością jest odpowiednie przygotowanie terenu. Oprócz wyrównania terenu, glebę należy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, usunąć rośliny i ich korzenie, pozbyć się wszelkich pozostałości po pracach budowlanych. Odpowiednie przygotowanie terenu, z dbałością o najmniejsze szczegóły pozwoli uniknąć stresujących sytuacji, które wynikną podczas montażu, spowalniając pracę.

Zaplanowanie ogrodzenia

Planowanie ogrodzenia to ważny etap pracy, dlatego poświęć mu należycie dużo uwagi. Ważna jest tu precyzja w wyliczeniach, bo to od nich zależy późniejszy wygląd naszego płotu. Popełnione na tym etapie błędy bardzo ciężko skorygować. Planowanie linii po której ma biec ogrodzenie rozpocznij od wyznaczenia słupków narożnych i w miejscach, w których mają stanąć wbij solidne pręty. Następnie rozciągnij między nimi sznurek i przymocuj jego końce po obu stronach. Będzie on wyznaczał linię płotu i ułatwi wyznaczanie słupków wewnętrznych. Ich wyznaczanie zacznij od słupka, który będzie znajdował się w bardziej reprezentacyjnej części posesji. Rzadko zdarza się, że ogrodzenie będzie zbudowane z całych przęseł, o jednakowej długości. Końcowy element ogrodzenia często wymaga przycięcia, dlatego ważne jest, by umieścić je w mniej zwracającym uwagę miejscu. Elementem startowym, do wyznaczenia słupków wewnętrznym jest słupek narożny. Od tego miejsca odmierz odległość 2,58 m (długość przęsła) i wbij w to miejsce pręt. Postępuj według tego schematu, aż do kolejnego słupka narożnego czy końcowego. Chcąc uniknąć docinania paneli, warto w końcowym odcinku płotu zaplanować krótsze przęsła o długości 1,5 metra.

Montaż ogrodzenia

Głębokość wykopu pod słupek powinna wynosić 80 cm, a dołek powinien mieć średnicę ok. 20 cm. Tak przygotowany fundament ochroni filary ogrodzenia przed działaniem mrozu i zapobiegnie ich przesunięciu. Słupki należy montować centralnie, w wykopanym i wylanym zaprawą dole. Osadzanie słupków najlepiej wykonać, dostosowując ich wysokość do rozciągniętych między słupkami narożnymi, dwóch napiętych sznurków. Pierwszy umieść na wysokości ok. 20 cm nad ziemią, drugi ma wyznaczać górną granicę słupka. Ustawianie słupków do tych linii pomocniczych ułatwi montaż i zapewni równe rozmieszczenie słupków względem siebie. Panele ogrodzeniowe są montowane do słupków za pomocą obejm stalowych. Mamy do dyspozycji trzy ich rodzaje. Obejmy łączące panele w linii prostej to obejmy pośrednie. Na początkowych i końcowych słupkach montowane są obejmy startowe, gdyż są one jednostronne. Umożliwiają przyłączenie jednego panelu lub montaż skrzydła bramy wjazdowej. W narożnikach ogrodzeń montowane są obejmy narożne. Swoim wyglądem przypominają literę „L”, ramiona obejmy wychodzą prostopadle i umożliwią montaż dwóch przęseł tworzących kąt prosty.

Ogrodzenia panelowe to tanie i solidne rozwiązanie, znacznie lepiej prezentujące się niż ogrodzenie wykonane z siatki. Jeżeli kwestie bezpieczeństwa są kluczowym kryterium, jakim kierujesz się przy wyborze ogrodzenia to warto wziąć pod uwagę tę opcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *