dopasuj-ogrodzenie-do-stylu-domu

Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu?

Ogrodzenie to wizytówka domu, dlatego ważne jest by tworzyły razem spójny duet. Planowanie ogrodzenia często zaczynamy dopiero po wybudowaniu lub kupnie domu, kiedy środki finansowe są mocno uszczuplone. Jednak najtańsze ogrodzenie może prezentować się elegancko, wystarczy mieć na nie pomysł.

Dobierz odpowiedni kolor ogrodzenia

dopasuj-ogrodzenie-do-stylu-domuNajbezpieczniej jest pozostać przy klasyce. Ona zawsze się sprawdza. Neutralne kolory jak beże czy szarości będą pasowały niemal do każdej aranżacji. Często przy dobieraniu kolorystyki stosowanym zabiegiem jest nawiązanie do koloru elewacji lub jej elementów np. koloru obramowania okien. Jeżeli chcesz się wyróżnić na tle innych ogrodzeń w okolicy, postaw na wyrazisty kolor. Ten element aranżacyjny musi być starannie przemyślany i zaprojektowany. Kolor nie może być jednak dobrany przypadkowo, musi wpisywać się w stylistykę budynku, dlatego chcąc postawić na odważną kolorystykę warto skonsultować jej wybór z architektem.

Styl budynku a wybór ogrodzenia

Ogrodzenie i budynek muszą stanowić spójną całość, dlatego nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które pasowałoby do wszystkich stylów. Na inny typ ogrodzenia powinniśmy się zdecydować, jeżeli grodzimy dom w klasycznym stylu; inny jeżeli mamy do czynienia z nowoczesną architekturą. Dość uniwersalnym rozwiązaniem jest płot drewniany. Sprawdzi się zarówno jako ogrodzenie zbudowanego w klasycznym stylu domu, ale także będzie świetnie wyglądać przy architekturze, o bardziej nowoczesnym wyglądzie. Ozdobna podmurówka z kutymi przęsłami to klasyczne ogrodzenie domów, zbudowanych w dworkowym stylu. Jeżeli zależy nam na wyeksponowaniu architektury budynku, zdecydujmy się na ogrodzenie ażurowe, które nie będzie jej przysłaniało. Dodatkowo przęsła pomalowane na kolor elewacji stworzą wrażenie stopienia się z bryłą budynku, zapewniając spójność projektu.

Usytuowanie domu a wybór ogrodzenia

Przy wyborze ogrodzenia warto zwrócić uwagę na okolice. Jeżeli dom usytuowany jest przy ruchliwej ulicy, o dużym natężeniu hałasu wybierz ogrodzenia spełniające funkcję wygłuszającą. Rozważ wówczas montaż ogrodzeń betonowych czy gabionowych. Mają one właściwości dźwiękochłonne i zapewnią wytłumienie hałasów z ulicy. Dodatkową barierę dźwiękochłonną zapewnią posadzone w pobliżu ogrodzenia rośliny. Wysokie ogrodzenie zapewni prywatność i uchroni nas przed wścibskim wzrokiem przechodniów i przejeżdżających. Decydując się na wysoki i zabudowany płot, warto umieszczenie furtki rozplanować na wprost drzwi frontowych domu. Surowe ogrodzenie przełamane ażurową furtką wyda się bardziej przyjazne dla gości i ociepli wizerunek całej posesji.

Furtka i brama

Pamiętaj, że oprócz wybrania materiałów, z których zbudowane będą przęsła, zostaje jeszcze wybór furtki i bramy. Wszystkie elementy muszą tworzyć spójną całość, dlatego wybór musi być starannie dopasowany do wyglądu ogrodzenia. O wiele łatwiej jest, kiedy decydujesz się na gotowy system ogrodzeniowy. Do zestawu łatwo jest dopasować dostępne w ofercie producentów furtki i bramy, dedykowane dla wybranego przez nas rodzaju przęseł.

Ukryj elementy, które zaburzają projekt

W elementach ogrodzenia warto wkomponować i ukryć elementy, które mogłyby zaburzyć stylistykę projektu. Skrzynka na listy czy bramofon, wbudowane w słupek nie będą rzucać się w oczy. Nawet najlepszy projekt zaburzą źle dobrane elementy, dlatego na etapie planowania warto zadbać o każdy szczegół. Duża różnorodność oferty ogrodzeniowej umożliwia nam wybór rozwiązania, dopasowanego do indywidualnych potrzeb i estetyki. Możemy wybrać ogrodzenia wysokie zupełnie odgradzające przestrzeń i zapewniające prywatność lub nad funkcję praktyczną postawić funkcję dekoracyjną, budując płot spełniający głównie ozdobną funkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *