ogrodzenie-gabionowe

Ogrodzenie gabionowe – czy warto się na nie zdecydować?

Przy wyborze ogrodzenia kierujemy się różnymi względami. Z jednej strony chcemy, by ogrodzenie spełniało funkcję ozdobną, ale także chroniło naszą prywatność. Chcąc połączyć obie te cechy zdecyduj się na ogrodzenie gabionowe. Sprawdzą się one doskonale do grodzenie posesji, usytuowanych w miejscach o dużym natężeniu hałasu. Mają one właściwości dźwiękochłonne, wygłuszą hałas ulicy, ale także ochronią naszą prywatność przed wzrokiem wścibskich przechodniów.

Ogrodzenia gabionowe – konstrukcja

ogrodzenie-gabionoweSystem ogrodzeń gabionowych jest oparty na konstrukcji z koszy, wykonanych ze stalowej siatki i wypełnionych wybranych kruszywem. Kosze łączone są w moduły, umożliwiające konstruowanie z nich różnych form. Z wykorzystaniem koszy gabionowych tworzone są nie tylko ogrodzenia, ale też i meble ogrodowe.

Ogrodzenia gabionowe czy kamienny mur?

Ogrodzenie kamienne to często spotykane rozwiązanie, ale ich budowa jest uciążliwa i pracochłonna. Alternatywną dla takiego rozwiązania są ogrodzenia gabionowe, w których jako wypełnienie można zastosować kamienie. Montaż jest niezwykle szybki i nie wymaga kładzenia fundamentów. Rozwiązanie prezentuje się solidnie, a całościowy efekt nie jest przytłaczający. Ogrodzenie sprawia wrażenie lekkości w porównaniu z ciężkim, surowym, kamiennym murem. Ogrodzenia gabionowe mają również tę przewagę nad kamiennymi, że dzięki swojej konstrukcji przepuszczają wodę, co czyni je niezwykle odpornymi na mróz. Konstrukcje gabionowe są także odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie straszny im wiatr i silne ulewy. O ich trwałości niech świadczy fakt, iż zbrojenia gabionowe są wykorzystywane przy zabezpieczeniu osuwisk skalnych, znajdujących się przy drogach. Zaletą ogrodzeń gabionowych jest możliwość ich montażu na nierównym terenie, nie wymagają wyrównywania gruntu. Wyglądają naturalnie i dobrze wkomponowują się w środowisko.

Trwałość ogrodzeń gabionowych

Trwałość ogrodzeń gabionowych zamiast słabnąć, z biegiem lat zwiększa się. Dzieję się to na skutek wrastania w nie systemów korzeniowych, posadzonych w pobliżu ogrodzenia roślin. Konstrukcje gabionowe są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają pielęgnacji. Trwałość ogrodzeń gabionowych, w zależności od wyboru wypełnienia może sięgać nawet 50 lat. W przypadku demontażu ogrodzenia, elementy wypełnienia mogą być wykorzystane ponownie np. do ozdoby rabaty ogrodowej. Czyni to rozwiązanie nie tylko ekonomicznym, ale również ekologicznym.

Wypełnienie – dowolność aranżacji

Ogrodzenia gabionowe to ogrom możliwości aranżacyjnych i dowolność w dostosowaniu wypełnienia do charakteru budynku, czy też środków finansowych jakimi dysponujemy. Najczęstszym wypełnieniem kosza gabionowego są kamienie. Sam wybór kamienia daje duże pole do popisu. Możemy zdecydować się na kamienie ozdobne, jasne lub ciemne otoczaki, wybrać sjenit, granit itd. Opcji jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jako wypełnienie sprawdzi się również gruz czy beton łupany. Materiał pozyskany na drodze recyklingu, dodatkowo pozwoli zminimalizować koszt montażu ogrodzenia. Możemy zdecydować się również na wypełnienie z tłucznia szklanego o różnych kolorach lub zdecydować się na naturalne wypełnienie np. w postaci kory. Musimy jednak liczyć się z tym, że stawiając na ekologię i wybierając rozkładający się materiał, obniżymy trwałość naszego ogrodzenia.

Konstrukcje gabionowe możemy mieszać z różnymi rodzajami przęseł. Chcąc ocieplić dość surowy styl konstrukcji gabionowej, możemy zdecydować się na zestawienie jej z drewnianymi deskami. Takie rozwiązanie będzie prezentowało się niezwykle elegancko i będzie stanowiło piękną wizytówkę naszego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *