zywoplot

Czym i kiedy warto obsadzić ogrodzenie?

O tym jak prezentuje się nasze ogrodzenie nie przesądzają jedynie materiały z jakich jest wykonane. Nawet najdroższe rozwiązanie, jeżeli jest zaniedbane będzie prezentowało się źle. Zaś ogrodzenie wykonane z tanich materiałów, ale zaaranżowane z pomysłem i smakiem może być piękną wizytówką naszego domu. Dużą rolę w estetyce naszego ogrodzenia odgrywają posadzone wokół ogrodzenia rośliny. Czym kierować się przy ich wyborze?

Kryterium wyboru roślin

zywoplotDo posadzenia przed ogrodzeniem najlepiej wybrać rośliny, które będą się dobrze prezentowały przez cały rok. Wybierzmy rośliny zimozielone i zdecydowanie zrezygnujmy z tych, których kwitnienie trwa bardzo krótko. Kolejnym ważnym kryterium to łatwość pielęgnacji. Warto też dobrać rośliny tak, by nie kusiły przechodniów do ich zrywania. Rośliny kolczaste jak berberysy czy dzika róża, powinny skutecznie odstraszyć od ich zrywania. Planując roślinność przy ogrodzeniu należy dowiedzieć się czy pod ziemią nie biegnie instalacja gazowa czy elektryczna. Rozrastający się system korzeni mógłby uszkodzić biegnące linie, dlatego posadzenie w tym miejscu roślinności należy skonsultować z ekspertem. Nie oznacza to jednak, że będziemy musieli zrezygnować z posadzenia roślin w takim miejscu. Jedynie ich wybór musimy ograniczyć do tych z płytkimi korzeniami. Warto przy wyborze roślin zwracać uwagę na to jak reagują na zmienne warunki atmosferyczne. Pod uwagę musimy wziąć ich mrozoodporność, ale też potrzebną im do rozwoju ilość światła. Niektóre lubią cieniste miejsca jak bluszcz czy hortensja. Inne zaś do optymalnego rozwoju potrzebują ciągłego źródła światła jak rdestówka.

Żywopłot – zielone ogrodzenie posesji

Żywopłot biegnący wzdłuż ogrodzenia musi być dobrze przemyślany. Wybór roślinności będzie miał wpływ na ilość czasu, jaką później będziemy musieli poświęcić na ich pielęgnację. Niektóre rośliny, choć prezentują się pięknie wymagają regularnego przycinania. Jako mało pracochłonne rozwiązanie, bardzo często wybierany jest żywopłot stworzony z tuj. Drzewka szybko rosną, wyglądają estetycznie i są łatwe w pielęgnacji. Chcąc zminimalizować wkład pracy, jaki będziemy musieli włożyć w pielęgnację ogrodu, zdecydujmy się na rośliny nie wymagające częstego przycinania. Świetnym wyborem będą te okazy, które należy przycinać raz do roku. Są to np. berberys, lilak czy bukszpan. Jeżeli zależy nam na dobrze tłumiącej dźwięki ulicy roślinności, postawmy na wysoko rosnące okazy np. cisy lub świerki. Jednak ich wysokość nie powinna przekraczać 2 metrów, by nie były uciążliwe przy samodzielnej pielęgnacji.

Roślinność dobrana do typu ogrodzenia

Dobierając pnącza, które mają ozdabiać nasze ogrodzenia, musimy wziąć pod uwagę jego typ. Inne rozwiązania sprawdzą się do ozdoby ogrodzeń kamiennych; inne zaś musimy wybrać jeżeli pnącza mają okalać siatkę. Kamienne ogrodzenia, surowe w swoim wyglądzie, warto ocieplić pędami roślin. Siatka ogrodzeniowa to tanie rozwiązanie, nie zachwyca jednak swoim wyglądem oraz nie daję poczucia prywatności. Warto odmienić jej wygląd z pomocą roślinności. Do ogrodzenia z siatki warto wybrać pnącza, których pędy będą owijały się wokół oczek siatki. Najprostszym sposobem na ozdobienie siatki ogrodzeniowej są wieloletnie pnącza jak bluszcz, który będzie się pięknie prezentował przez cały rok. Pnącza, które szybko rosną po upływie krótkiego czasu będą dekoracją i osłoną naszej posesji. Ze względu jednak na swój dynamiczny wzrost będą wymagały później więcej uwagi i regularnej pielęgnacji. Pnącza spełnią też funkcję dźwiękochłonną, chroniąc spokój domowników przed hałasem ulicy, stanowiąc również barierę przed zanieczyszczeniami, zatrzymując kurz i spaliny.

Przy wyborze roślinności do obsadzenia ogrodzenia warto rozejrzeć się po okolicy i zorientować się jakie gatunki drzew występują dziko. Dlaczego to tak istotne? Decydując się na ich posadzenie w ogrodzie, zyskujemy pewność, że skoro poradziły sobie same to gleba jest dla nich odpowiednia i posadzone na posesji na pewno się przyjmą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *